Drewno i tynk na elewacji – poradnik

Posted on Mar 18 2019 - 2:44pm by Wiktor Dudek
drewno i tynk na elewacji
Nie od dziś wiadomo, że elewacja domu stanowi wizytówkę budynku oraz właściciela, dlatego projektując ją, trzeba wziąć pod uwagę szereg czynników. Przede wszystkim powinna być dopasowana do stylu, w jakim utrzymana jest bryła, ale to nie wszystko. Dobrze też aby harmonizowała z otaczającym krajobrazem oraz sąsiadującymi domami. Tylko wtedy uzyskamy elegancki, spójny efekt.

Elewacja drewno i tynk

Jednym z najpopularniejszych obecnie trendów jest łączenie na elewacji drewna i tynku. Co ważne, taka kombinacja pasuje niemal do każdej architektury, zarówno klasycznej, jak i nowoczesnej. Szczególnie dobrze sprawdza się jednak w modernistycznych, minimalistycznych bryłach ocieplając ich proste, surowe linie i podkreślając ich charakter. Decydując się na takie rozwiązanie trzeba jednak pamiętać, że drewno wymaga specjalistycznej konserwacji. Co prawda dzięki dostępności coraz to nowszych technologii, zabiegi pielęgnacyjne są obecnie znacznie uproszczone, jednak chcąc na długo zachować elegancki wygląd elewacji nie sposób z nich zrezygnować.

Elewacja drewno i tynk – nowoczesna „stodoła”

To, jak połączyć drewno i tynk na elewacji zależy przede wszystkim od charakteru budynku. Jedną z ciekawszych opcji są obecnie domy stylizowane na stare stodoły. Szczególnie popularne są one na terenach podmiejskich, które jeszcze nie tak dawno były wsiami. Proste ściany, dwuspadowy dach, brak wykuszów to cechy charakterystyczne tej architektury. Ze względu na oszczędność formy jest ona otwarta na dowolne łączenie drewna i tynku, można zatem indywidualnie dobrać proporcje każdego materiału oraz jego aranżacje. Trzeba jedynie mieć na uwadze, że poziomo ułożone deski optycznie poszerzą dom, a poziome sprawią, że będzie wyglądał na wyższy.

Elewacja drewno i tynk – ascetyczny modernizm

Kolejnym popularnym obecnie stylem architektonicznym jest nowoczesny modernizm cechujący się prostymi bryłami o ostrych krawędziach. Tutaj również doskonale sprawdzi się połączenie tynku i drewna na elewacji. Podkreśli ono ascetyczny charakter budynku, a przy tym nieco go ociepli. Duże znaczenie ma tu jednak dobór koloru desek. W zestawieniu z białymi lub szarymi tynkami najlepiej sprawdzi się drewno w ciepłych odcieniach, pomalowane lakierobejcą.

Elewacja drewno i tynk – rustykalna prostota

Są rzeczy, które nigdy nie wychodzą z mody i jedną z nich jest konwencja rustykalna. Aby uzyskać efekt postarzenia najlepiej postawić na oryginalne deski pochodzące z rozbiórki starych domów i kamienic. Odpowiednio zakonserwowane i zaaranżowane będą niezwykle trwałe, a dodatkowo dadzą niepowtarzalny efekt estetyczny. Przypominając o starych zabudowaniach gospodarczych naszych dziadków będą stanowiły swoisty łącznik pomiędzy przeszłością i teraźniejszością. Efekt taki dodatkowo podkreśli odpowiednio zaprojektowany ogród z roślinnością nawiązującą do babcinych rabat kwiatowych. Więcej informacji znajdziecie w poradniku: https://www.vidaron.pl/poradnik/polaczenie-drewna-i-tynku-na-elewacji-5-inspirujacych-pomyslow

Leave A Response