Elewacja domu w ciepłych kolorach – poradnik

Posted on Sty 19 2019 - 12:27pm by Wiktor Dudek
ciepłe modne elewacje

Ciepłe tonacje sprawdzają się w elewacjach domów tradycyjnych i nowoczesnych. To bezpieczne i stylowe rozwiązanie, dzięki któremu wpisuje się swój dom w okolicę i tworzy wrażenie przyjaznej, przyjemnej dla oka przystani. Chłodne odcienie to sposób na odważne wyróżnienie się na tle danego krajobrazu. Niestety ich zastosowanie wymaga szczególnej rozwagi, nietrudno tu natomiast o przesadę. Tymczasem elewacja w ciepłych kolorach sprawdza się bez względu na to, w jakim otoczeniu powstał dom. Stanowi solidną podstawę w przypadku budynków nowoczesnych, jest eleganckim standardem w tradycyjnym budownictwie jednorodzinnym.

Elewacje domu kolory i ich cieplejsze warianty

Wśród kolorów najchętniej stosowanych na elewacji wymienić można biel, brąz, żółty oraz szary. Każda z tych barw ma swoje ciepłe, często nienasycone i złamane odcienie. Ich zastosowanie pozwala stworzyć stonowany, aczkolwiek elegancki efekt. Klasyczna biała elewacja będzie się prezentować szczególnie korzystnie, jeżeli wybierze się cieplejszy jej odcień, a mianowicie ecru. Domy o tradycyjnej, złożonej bryle często wieńczone są brązowym dachem i ścianami zewnętrznymi w takim samym kolorze. Efekt nie będzie przytłaczający tylko wówczas, gdy od pokrycia dachowego będą odróżniały elewacje domu kolory. A konkretnie ich jasne, ciepłe warianty. W ostatnich sezonach popularnością cieszą się na przykład pastelowe beże. Bezpiecznym, stylowym pomysłem na wykończenie ścian zewnętrznych jest też nienasycona, ciepła żółć. Korzystnie prezentuje się szczególnie w połączeniu z czerwonym dachem. Jeżeli natomiast chodzi o szarości, to należy rozważyć wykorzystanie różnych odcieni tej barwy w celu przełamania monotonii.

Elewacje domu kolorystyka dobrana do stylu

Kolor elewacji powinien pasować do bryły budynku. Nieprzypadkowo poszczególne elewacje domu kolorystyka zmienia nie do poznania. Łatwo tu jednak o przesadę, jeżeli nie zna się podstawowych zasad operowania barwami. Przede wszystkim w obrębie tego samego koloru warto wykorzystywać różne odcienie. Można nimi podkreślać wnęki okienne czy balkonowe, taras oraz wejście do domu. Zestawienie ciepłych barw to zabieg w pełni bezpieczny, żaden z zastosowanych kolorów nie rzuca się w oczy. Całość tworzy natomiast spójny efekt. W przypadku domów nowoczesnych chętniej wykorzystywane są też nieco odważniejsze akcenty kolorystyczne. Czasami pojawiają się na takich elewacjach chłodne barwy, ale ich zastosowanie warto rozważyć w kontekście otoczenia oraz rozwiązań dominujących w danej okolicy. Więcej inspiracji znajdziecie w poradniku: https://www.foveotech.pl/zainspiruj-sie/porady-kolorystyczne/elewacja-domu-w-cieplych-kolorach-7-najlepszych-inspiracji

Leave A Response