Funkcjonalność i przeznaczenie dźwiękowych systemów ostrzegania

Posted on Sty 22 2014 - 10:06am by Piotr Sychniak

Jednym z najczęściej montowanych systemów ostrzegających o pożarach, jest Dźwiękowy System Ostrzegawczy. Montowany jest on przede wszystkim w obiektach, gdzie zazwyczaj przebywa dużo osób, czyli na stadionach piłkarskich, w teatrach, kinach, salach koncertowych itp. Dzięki takiemu systemowi, można w bezpieczny sposób przeprowadzić akcję ratunkową i w szybki sposób zlikwidować powstały problem. Systemy dso są powszechnie uważane, jako znakomity sposób ostrzegania przed pożarami, ale można ich też używać i w innych celach. Mówimy tu o atakach terrorystycznych, lub klęskach żywiołowych.

Wymagania

Ponieważ systemy DSO muszą działać w ekstremalnych warunkach, wykonane powinny być z wyjątkowo wytrzymałych materiałów, które nie ulegną szybkiemu stopieniu, zniszczeniu itp. Dlatego ich koszt jest dosyć wysoki i nie każdy może sobie na takowy system pozwolić.

Co więc taki system może robić?

Przede wszystkim dzięki niemu możemy szybko zostać ostrzeżeni o nadchodzącym niebezpieczeństwie. Może ono dotyczyć zarówno pożaru, jak i innej klęski żywiołowej.

systemy-dsoPonieważ dźwiękowe systemy ostrzegawcze wyposażone są w sprzęt nagłaśniający, ostrzega on wszystkich znajdujących się w pobliżu o nadchodzącym niebezpieczeństwie i dzięki temu, ludzie mają czas na ucieczkę z zagrożonego miejsca. Ale cała instalacja pozwala również na kierowanie ewakuacją z niebezpiecznego obszaru. A wszystko dzięki temu, że osoba kierująca akcją ratowniczą. Może wydawać odpowiednie komendy, dzięki którym osoby zagrożone będą wiedziały jak się zachować i gdzie się udawać. Jak pokazują statystyki, pozwala to na uratowanie życia bardzo wielu osobom, którzy często w panice nie wiedzą jak mają postępować.

Coraz popularniejsze w naszych domach

Chociaż tego typu instalacje wczesnego ostrzegania, przeznaczone były do montowania w dużych obiektach użyteczności publicznej, to jednak coraz częściej są one montowane i w prywatnych domach. Bo chociaż koszt ich instalacji jest dosyć duży, to jednak życie ludzkie nie ma wartości i jeśli kogoś na taki system stać, powinien go sobie zamontować.

Aby dowiedzieć się więcej  o dźwiękowych systemach alarmowych zapraszam do działu Systemy DSO na stronie ASD.PL.

Leave A Response