Gonty – uniwersalne pokrycie dachów

Posted on Lut 20 2014 - 11:16am by Piotr Sychniak

Coraz popularniejszym pokryciem dachowym ostatnich czasów stały się gonty, będące szczególnie spotykane na terenie Karpat, przede wszystkim na Podhalu. Unowocześniona technologia wytwarzania gontów oraz zróżnicowanie dostępnych obecnie produktów tworzą z nich atrakcyjną opcję pokrycia dachu wytrzymałym materiałem.

Podział gontów

Gonty najczęściej dzieli się na dwie główne grupy: łupane oraz cięte . O ile w przypadku zachowania się tego typu materiału na przestrzeni dachowej nie ma większej różnicy, znacząco różnią się one sposobem produkcji. Gonty łupane produkowane są najcześciej ręcznie , z tego powodu do wytwarzania tego produktu oraz ułożenia go później na dachu potrzebna jest fachowa wiedza z zakresu ciesielstwa. Siekiera rozszczepia promieniście kloc drewna, po czym następuje jego rozpad wzdłuż naturalnych włókien materiału. Otrzymane w ten sposób lekko pofalowane deseczki mają trójkątny przekrój i są szerokości od 7 do 14 centymetrów, co uzależnione jest od średnicy pnia drzewa.

Następnie za pomocą narzędzi są one wygładzane oraz żłobione są w ich grubszej części wpusty, potrzebne później do montażu pokrycia. Gonty cięte natomiast wykonuje się poprzez zautomatyzowane użycie piły formatującej deski tartaczne. Kolejną różnicą pomiędzy dwoma wyżej opisanymi gontami jest oczywiście ich cena oraz jakość. Wykonany pierwszą techniką gont jest o wiele trwalszym i kosztowniejszym rozwiązaniem. Gonty cięte mają tendencję do paczenia się, a w ekstremalnych warunkach użycia – pękania. Dodatkowo, gonty cięte charakteryzują się mniejszą estetyką.

Montaż gontów również wymaga fachowej wiedzy, mimo że zasada ich montażu nie należy do trudnych w zrozumieniu. Pokrywanie dachu gontami polega na układaniu ich na z góry przygotowanych pasach łat w tej sposób, że ostra krawędź jednego z gontów wciskana jest w część wpustową drugiego. Następnie tak ułożone gonty należy przybić do powierzchni łaty.

Obecnie najpopularniej produkowane są gonty bitumiczne, określane także jako gonty papowe. Jak nazwa wskazuje wyrabiane są one z papy i przycinane do kształtu ułożonych dachówek. Za pomocą najnowszych technologii są one odpowiednio wzmacniane, by miały większą odporność na wilgoć oraz ogień.

Leave A Response