Jak urządzić leśny ogród – DIY

Posted on Paź 12 2018 - 12:33pm by Wiktor Dudek
styl leśny ogród

Leśny ogród to marzenie wielu posiadaczy jednorodzinnych domów. Zwłaszcza, iż dość popularny jest pogląd, że, w przeciwieństwie do rabat kwiatowych, nie wymaga on zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Niestety jednak, opinię tę z powodzeniem można włożyć między mity. Bo choć aranżacja i pielęgnacja „prywatnego lasu” na pewno mocno odbiega od zabiegów, jakich wymagają ogrody kwiatowe, to nie da się zaprzeczyć, że jest ona pracochłonna i wymaga dużo cierpliwości. Efekt jednak bez wątpienia wart jest zachodu.

Jak urządzić leśny ogród – trzy piętra

Urządzając leśny ogród trzeba w pierwszej kolejności uświadomić sobie, że las ma trzy piętra: drzewa, podszyt, na który składają się różnego rodzaju krzewy oraz runo, poziom najniższy, na którym rosną małe krzewinki, kwiaty, byliny oraz niewielkie rośliny płożące. Chcąc zatem uzyskać wiarygodny efekt, trzeba tak zaplanować przestrzeń, aby znalazło się miejsce dla każdego z wymienionych pięter. Wszystko musi też być gruntownie przemyślane, z uwzględnieniem ostatecznych wysokości i szerokości wybranych roślin, ich wymagań co do gleby, naświetlenia i składników odżywczych. Trzeba też pamiętać, że wymarzony las nie wyrośnie nam w ciągu roku, a nawet dwóch. Dopiero po kilku latach (dokładny czas zależy od tempa wzrostu wybranych drzew i krzewów) możemy liczyć na jakąś satysfakcje, a pełne owoce nasza praca przyniesie prawdopodobnie za kilkanaście lat. Warto też zaznaczyć, że taki ogród największego wysiłku wymaga na początku, im natomiast jest starszy, tym staje się bardziej „samowystarczalny”.

Jak urządzić leśny ogród – ścieżki, ławki, altanki

Jak stworzyć leśny ogród, aby utrzymać równowagę pomiędzy jego „dzikością”, a wypielęgnowaniem? Otóż przede wszystkim trzeba zaplanować ścieżki, najlepiej wykonane z kamienia lub drewna. Przy nich powinny stać ławeczki, na których będzie można odpocząć w czasie spacerów, koniecznie wykonane z naturalnych materiałów. Gdzieś między drzewami warto rozwiesić hamak. Ponadto, trzeba pamiętać o wyznaczeniu części rekreacyjnej, czyli przestrzeni otwartej, z trawnikiem, gdzie będzie można rozłożyć stoły przy okazji jakiegoś spotkania towarzyskiego, a dzieci będą mogły pograć w piłkę i wyszaleć się pod czujnym okiem rodziców. Warto też pomyśleć o jakiejś altanie, najlepiej drewnianej, ewentualnie z kamienną lub ceglaną podmurówką. Świetnym pomysłem jest też posadzenie obok pnącza, które pnąc się po ścianie będzie w symboliczny sposób łączyło ze sobą obie sfery. A żeby dodatkowo uzyskać dwie korzyści, warto zakupić w tym celu na przykład winorośl, która jesienią dostarczy nam świeżych owoców. Więcej praktycznych informacji znajdziecie w poradniku przygotowanym przez ekspertów firmy Vidaron: https://www.vidaron.pl/poradnik/ogrod-w-stylu-lesnym-wazna-rola-dekoracyjna-drewna

Leave A Response