Jak zarządzać wspólnotami mieszkaniowymi?

Posted on Mar 4 2016 - 1:23pm by Piotr Sychniak

Wielu zarządców nieruchomości wskazuje, że w przypadku małych wspólnot mieszkaniowych ich efektywne zarządzanie jest znacznie trudniejsze niż w przypadku tych większych. Problemów, które mogą się pojawić, jest bardzo dużo – jednym z nich jest jednomyślność wszystkich członków. Nie oznacza to jednak, że zarządzanie małą wspólnotą musi być dużym wyzwaniem, chociaż niewątpliwie wymaga czasu. To powoduje, że coraz więcej wspólnot decyduje się na korzystanie z usług zarządzania wspólnotami, które oferowane są przez licencjonowanych zarządców.

Niezależnie od tego, czy chodzi o zarządzanie wspólnotą w Łodzi czy we Wrocławiu, otrzymać można pełne wspięcie w prowadzeniu czynności. Jaki usługi warto wybrać i z jakimi kosztami trzeba się liczyć?

wysokie-nieruchomości

Zakres usług w ramach zarządzania wspólnotami mieszkaniowymi

W przypadku zarządzania wspólnotami mieszkaniowymi zakres usług zwykle jest dobierany indywidulnie zależnie od ich potrzeb, ponieważ też każda wspólnota ma nieco inne wymagania. Wśród najczęściej wybieranych usług znajdują się:

  • prowadzenie ewidencji lokali i ich użytkowników
  • reprezentacja wspólnoty mieszkaniowej
  • zawieranie umów o media i ich rozliczanie
  • utrzymywanie w porządku części wspólnych i terenów zielonych
  • sporządzanie budżetów, sprawozdań i raportów finansowych
  • organizowanie zebrań wspólnoty mieszkaniowej
  • doradztwo prawne

Jest to tylko przykładowy zakres usług, ponieważ jest ich znacznie więcej, dlatego też warto skontaktować się indywidualnie z wybranymi zarządcami, aby uzyskać dokładne informacje i doradztwo w doborze tych, które są najlepszym rozwiązaniem dla danej wspólnoty.

Koszty zarządzania wspólnotami mieszkaniowymi

Zasadniczo koszty zarządzania wspólnotami mieszkaniowymi, jak zostało już wskazane, są zależne od zakresu wybranych usług. W przypadku mniejszych wspólnot mieszkaniowych są one zasadniczo niższe, ponieważ ceny zależne są między innymi od wielkości wspólnoty oraz liczby lokali. Najlepiej skontaktować się indywidualnie z firmą, by uzyskać dokładniejszą wycenę.

Leave A Response