Klejone drewno – impregnacja

Posted on Lip 10 2018 - 1:49pm by Wiktor Dudek

konserwacja drewna klejonego

Drewno klejone jest materiałem budowlanym, którego znaczenie nieustannie rośnie. Z uwagi na swoją wytrzymałość, naturalny charakter oraz odporność na działanie czynników zewnętrznych stosowane jest w budownictwie na szeroką skalę. Jednak tak jak drewno lite, to klejone wymaga zabiegów impregnacyjnych. Przedłużają trwałość materiału, przy okazji utrzymując jego walory estetyczne. A drewno klejone impregnowane dzięki nim może jeszcze lepiej pełnić rolę konstrukcyjną, budowlaną oraz aranżacyjną.

Jakiej impregnacji wymaga drewno klejone?

Sporo zależy tu od warunków, w jakich znajduje się konstrukcja z drewna klejonego. Fachowcy wykorzystujący ten materiał w swojej pracy mają często odmienne poglądy na zabezpieczanie drewna klejonego. W jednym się jednak zgadzają. A mianowicie taki surowiec jest odporniejszy na działanie czynników zewnętrznych niż drewno lite. Z uwagi na zmniejszony poziom wilgotności, klejone drewno nie stanowi ulubionej pożywki dla drobnoustrojów. Mimo to pozostaje surowcem naturalnym, który warto chronić przed grzybami i owadami. Podobnie jest ze zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Dobrej jakości produkt do impregnacji wzmacnia barierę ochronną drewna, dlatego warto w niego zainwestować. Zwłaszcza że takie wyroby działają na ogół wszechstronnie i zabezpieczają drewno klejone przed różnymi potencjalnymi zagrożeniami. Przy okazji mogą też zmienić kolor elementów drewnianych i dopasować je do otoczenia pod względem wizualnym. Wybór barwy impregnatu to już kwestia indywidualnych upodobań.

Drewno klejone impregnowane ciśnieniowo lub ręcznie

W sklepie z materiałami budowlanymi bez trudu znajdzie się produkty do impregnowania drewna. Wystarczy wybrać odpowiedni kolor, a także zaopatrzyć się w czysty pędzel. Czasami przydaje się specjalna gąbeczka do zbierania nadmiaru produktu. Samodzielne malowanie elementów drewnianych może być jednak trudne, zwłaszcza gdy są one znacznej wielkości lub znajdują się w trudnodostępnym miejscu. Wybierając materiał konstrukcyjny, lepiej zamówić gotowe drewno klejone impregnowane ciśnieniowo. W ten sposób oszczędza się czas, można też liczyć na zabezpieczenie fachowo wykonane przez producenta. Firmy handlujące drewnem mają doświadczenie w impregnowaniu. Wykonują je profesjonalnie i z wykorzystaniem najlepszych środków.

Z perspektywy wykorzystujących drewno klejone impregnacja powinna być postrzegana jako zabieg oczywisty. Do tego warto go powtarzać regularnie, zgodnie z zaleceniami producenta impregnatu. Wskazówki te należy traktować poważnie i przestrzegać ich podczas każdego kolejnego malowania.

Więcej na temat impregnacji drewna klejonego znajdziecie w poradniku: https://www.vidaron.pl/poradnik/jak-skutecznie-zabezpieczyc-drewno-klejone

Leave A Response