Jak możemy wykorzystać słońce?

Posted on Lut 20 2014 - 3:58pm by Piotr Sychniak

Promienie słoneczne docierają do wszystkich zakątków naszej planety. Oczywiście w jedne miejsca tych promieni dociera więcej, do innych mniej, ale na pewno każdy odczuwa ich działanie. Już od najdawniejszych czasów ludzie starali się wykorzystać promieniowanie słoneczne, które może dostarczać dla ludzi niewykorzystane źródło energii.

Ludzie w przeszłości min. od promieni słonecznych potrafili rozpalić ogień, albo suszyli mięso i owoce, wystawiając je w nasłonecznione miejsca. Jednak wraz z rozwojem postępu, ludzie zaczęli korzystać z energii słonecznej na coraz większą skalę, wykorzystując ich do najróżniejszych celów.

Instalacje fotowoltaiczne

Znakomitym przykładem na wykorzystanie energii słonecznej, mogą być instalacje fotowoltaiczne. Są to specjalne ogniwa, wykonane najczęściej ze specjalnego krzemu, które potrafią zamienić energię wytwarzaną przez Słońce, w energię elektryczną. Pojedyncze ogniwa, w zależności od wielkości, mogą wytwarzać wystarczającą ilość energii, by mogły działać lampki ostrzegawcze na budynkach, oświetlenia na znakach drogowych, czy też sygnalizacja świetlna.

Instalacje fotowoltaiczne są również wykorzystywane do bardziej skomplikowanych celów. Ostatnio bardzo popularne jest zasilanie parkometrów, w których kupujemy bilety parkingowe. Tego typu instalacje, powinno się montować wszędzie tam, gdzie istnieje problem z dostarczeniem energii elektrycznej.

Czasami nie opłaca się bowiem instalować kabli energetycznych, aby oświetlić tylko niewielką lampkę. A czasem taka lampka może uratować życie pilotowi, który w porę zauważy wysoki budynek. Albo dzięki oświetleniu znaków, ktoś w porę zauważy niebezpieczeństwo.

Energia odnawialna w makroskali

Ale instalacje fotowoltaiczne nie wykorzystuje się w mikroskali. Bardzo często montuje się wiele ogniw, które potrafią wytworzyć bardzo dużą ilość energii elektrycznej. Dzięki temu, możemy zaoszczędzić naturalne źródła energii, a w zamian otrzymujemy darmową energię ze Słońca. Można się więc spodziewać, że w najbliższej przyszłości, tego typu instalacji będzie powstawało coraz więcej i będą one produkowały bardzo duże energii.

Leave A Response