Ogarnij swój ogród, czyli jak wykorzystać palisady ogrodowe w przydomowej przestrzeni

Posted on Paź 27 2017 - 8:58am by Wiktor Dudek

Palisada ogrodowa może zaprowadzić porządek, podkreślić urodę roślin i urozmaicić wygląd zielonej przestrzeni. Poznaj praktyczne zastosowanie ogrodowych palisad i ciesz się naturalnym pięknem swojego ogrodu.

Kwieciste rabatki

Jednym z podstawowych zastosowań ogrodowych palisad jest odgradzanie kolorowych, kwiecistych rabatek od trawnika i pozostałej części ogrodu. Zabezpiecza to przed wrastaniem trawy między delikatne rośliny, ułatwia oczyszczanie rabat z ewentualnych chwastów oraz ochronę przed szkodnikami. Wyraźna granica pomiędzy barwną, kwitnącą strefą a jednolitą zielenią trawy ma też ogromne walory estetyczne – szczególnie dla ogrodniczych pedantów. Przestrzeń wokół kwiatów możesz wypełnić korą lub drobnymi kamyczkami, które dzięki palisadzie nie będą przesypywać się na trawnik.

Oczka wodne i skalniaki

Palisada doskonale sprawdzi się również w przypadku oczek wodnych i skalniaków. Dodatkowe odgrodzenie, wzmacnia i zabezpiecza misterne skalne konstrukcje, umożliwiając także – jeśli to potrzebne – poziomowanie terenu. To ciekawe wizualnie rozwiązanie pozwala również na tworzenie wielopoziomowych kaskad, które – szczególnie na nierównych terenach – mogą stać się centralnym i bardzo efektownym elementem aranżacji ogrodu.

Przestrzeń wokół drzewek

Dodatkową ozdobą przestrzeni ogrodu może być również wydzielenie za pomocą palisady, wolnych przestrzeni pod drzewkami czy wokół krzewów. Podobnie, jak w przypadku rabatek, warto wypełnić je dekoracyjną korą lub żwirem. Prosty zabieg może odmienić nawet monotonny ogród, którego właściciela nie mają czasu na pielęgnację kwiecistych rabatek.

Odpowiednio zastosowana palisada pomaga uporządkować ogrodową przestrzeń i nadać jej wyjątkowy, nieoczywisty charakter. W zależności od potrzeb i możliwości finansowych możesz zdecydować się na ekonomiczną i wygodną palisadę z plastiku, trwałą, ale bardziej kosztowną wersję z kostki brukowej lub postawić na naturę i wybrać drewnianą klasykę. Choć naturalny materiał jest nieco bardziej wrażliwy, by utrzymać go w dobrym stanie wystarczy pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji i regularnym odświeżaniu powierzchni. Porady dotyczące odnawiania drewnianych palisad znajdziesz na: https://www.vidaron.pl/poradnik/ogrodowa-palisada-szybka-renowacja.

Leave A Response