Ogród leśny – powrót do natury

Posted on Wrz 21 2018 - 10:09am by Wiktor Dudek

piękny leśny ogród

Kawałek lasu w Twoim ogrodzie? To marzenie chyba większości z nas. Wysokie drzewa, cieniste zakątki, gra świateł na liściach podszytu to wprost idealne okoliczności aby zebrać myśli i znaleźć chwilę relaksu tylko dla siebie. Nie wspominając już o tak prozaicznej kwestii, jak możliwość odcięcia się od wścibskich spojrzeń sąsiadów… I jak to bywa w przypadku większości marzeń, także i to może być osiągnięte, wystarczy nieco pracy, zaangażowania i wytrwałości. No i oczywiście mnóstwo cierpliwości!

Ogród w stylu leśnym – ogóle założenia

Ogrody w stylu leśnym, choć wydawać by się mogło, że rozkwitają dopiero pozostawione same sobie, mają jednak pewne wymagania. Zwłaszcza w początkowej fazie organizacji i wzrostu. Przede wszystkim raczej nie będą się zbyt dobrze prezentowały na maleńkiej przydomowej działeczce, rosnące w nich drzewa i krzewy potrzebują bowiem sporo przestrzeni. Ponadto, należy pamiętać, że ogród w stylu leśnym ma strukturę piętrową. Budują ją drzewa, podszyt, na który składają się głównie krzewy oraz runo zdominowane przez mniejsze krzewinki i byliny. Co za tym idzie, zanim nasz zakątek przekształci się w prawdziwy skrawek lasu miną lata. W tym czasie należy z uwagą i delikatnością dbać o już rosnące rośliny oraz dosadzać nowe, pamiętając przy tym, że zarówno zbyt duża, jak i zbyt mała ingerencja może zniweczyć wszystkie wcześniejsze wysiłki.

Ogród w stylu leśnym – część rekreacyjna

Aranżacje ogrodu w stylu leśnym powinny uwzględniać budowę części rekreacyjnej. Co za tym idzie, wybrany fragment działki powinien zostać nieobsadzony, aby w przyszłości mógł się przekształcić w trawnik. Należy jednak pamiętać, że decydując się na taki, a nie inny styl zagospodarowania przestrzeni, jesteśmy zobligowani do konsekwentnego podążania raz obraną drogą. Dlatego już na starcie należy odrzucić wszelkie sztuczne elementy. Najlepiej sprawdzą się detale wykonane z naturalnych surowców, w tym dekoracja drewna lub kamienna. Dobrym wyborem będzie zagubiona wśród drzew, porośnięta bluszczem altanka, do której będzie prowadziła kamienna lub drewniana ścieżka. Warto też postawić gdzieniegdzie ławeczki, kamienne lub drewniane, oraz zbudować palenisko, na którym w sezonie letnim będzie można urządzić grilla. W tym wypadku jako materiał dobrze sprawdzi się cegła, która kolorystycznie świetnie wkomponuje się w leśne otoczenie. Wreszcie, jeżeli lubimy poleniuchować nieco w samotności, w naszym ogrodzie nie może zabraknąć rozwieszonego pomiędzy dwoma pniami drzew hamaka. Więcej przykładów aranżacji ogrodu w stylu leśnym znajdziecie pod adresem: https://www.vidaron.pl/poradnik/ogrod-w-stylu-lesnym-wazna-rola-dekoracyjna-drewna

Leave A Response