Oszczędzanie energii a ogrzewanie domu

Posted on Lip 2 2018 - 10:25am by Wiktor Dudek

odpowiednie ocieplenie domu

Energia zużywana na ogrzanie domu zależy głównie od powierzchni nieruchomości, zastosowanych w niej rozwiązań technologicznych oraz od typu ogrzewania. W zależności od różnych czynników, ceny mogą być niższe lub wyższa nawet o kilka tysięcy złotych rocznie. Ponadto, mniej zużytej energii oznacza też większość ekologiczność eksploatacji nieruchomości. Jak więc ogrzewać dom, jednocześnie oszczędzając energię?

ocieplenie oszczędność energii

Systemy oszczędzania energii

Istnieje kilka systemów oszczędzania energii, więc można wybrać taki, który najlepiej pasuje do danego budynku. Jedną z możliwości jest skorzystanie z systemu utrzymującego temperaturę pomieszczeń na stałym poziomie. Nie tylko gwarantuje to wyższy komfort życia, ale również pozwala efektywnie zarządzać energią, redukując jej zużycie, co najmniej o kilka procent. Oprzyrządowanie systemu je niewielkie i w żaden sposób nie wpływa na walory estetyczne pomieszczeń. Utrzymanie temperatury pozwala natomiast zapobiec nagłemu, wzmożonemu poborowi prądu. Pobierany jest on na stałym, optymalnym poziomie.

Kolejną opcją jest system optymalizacyjny, który pozwala na efektywne rozporządzanie energią. Oznacza to, że system pobiera precyzyjne dane dotyczące zużycia prądu przez zaprogramowane w nim urządzenia domowe. Następnie stale je monitoruje, analizując wartości napięcia elektrycznego i dostosowując pobór energii do realnych potrzeb. W razie nadwyżek, system automatycznie ogranicza zbędny pobór prądu. Dzięki temu ma się pewność, że także instalacja grzewcza nie będzie zużywała więcej prądu, niż jest to konieczne.

System rekuperacyjny to jedna z bardziej funkcjonalnych opcji. Jego działanie opiera się na rekuperatorze, który kumuluje ciepło wyprowadzane z budynku podczas procesu wentylacji. Kiedy pojawia się potrzeba ogrzania nieruchomości, powietrze to jest ponownie wykorzystywane. Ograniczenie kosztów bazuje więc na odzysku energii wcześniej usuwanej z powietrza. Choć rekuperator niekoniecznie zapewnia ciepło gwarantujące optymalne warunki przebywania w budynku, to jednak w znacznym stopniu ogranicza potrzebę dodatkowego ogrzania wnętrz.

Lepsza izolacja budynku

Energię zaoszczędzi się również w budynku dobrze ocieplonym. Właściwa izolacja uchroni przed stratą energii, dłużej zachowując ciepło wewnątrz i zmniejszając potrzeby ponownego ogrzania. Co więcej, odpowiednie ocieplenie nieruchomości optymalizuje działanie systemu grzewczego każdego typu. Optymalną opcją jest izolacja budynku od zewnątrz za pomocą styropianu lub wełny mineralnej o grubości min. 12 cm. Szacuje się, że pozwala to zaoszczędzić nawet do 35% ciepła generowanego podczas ogrzewania domu. Więcej przydatnych informacji znajdziecie w poradniku przygotowanym przez ekspertów firmy Faveotech: https://www.foveotech.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/oszczednosc-energii-po-ociepleniu-jak-zmniejszac-koszty-ogrzewania

Leave A Response