Przygotowanie ściany do tapetowania – poradnik

Posted on Lut 16 2019 - 9:07am by Wiktor Dudek
przygotowanie ściany pod tapete

Tapety wracają do łask. Przez długie lata wyszydzane, kojarzone z bezguściem i tandetą, powoli, ale konsekwentnie rozgaszczają się w naszych mieszkaniach. Oferowane przez współczesny rynek tapety to mnogość wzorów, barw oraz wysokiej jakości wykonanie i trwałość. Dzięki temu wspaniale prezentują się we wnętrzach niejednokrotnie stanowiąc ich największą ozdobę. Aby jednak tak się stało, trzeba wiedzieć jak przygotować ściany pod tapetowanie, tylko bowiem fachowe wykonanie może dać satysfakcjonujący efekt końcowy.

Jak przygotować ścianę do tapetowania – zrób to sam!

Tapetowanie, wbrew pozorom, nie jest zadaniem skomplikowanym ani wymagającym fachowego doświadczenia czy sprzętów. Przy minimum cierpliwości i zaangażowania z powodzeniem możemy tę pracę wykonać sami, co pozwoli nam nie tylko sporo zaoszczędzić, ale również będzie źródłem w pełni zasłużonej dumy i satysfakcji. Na początek trzeba jednak wiedzieć, że przebieg czynności może się nieco różnić w zależności od tego, czy mamy do czynienia ze starym, czy z nowym budownictwem.

Jak przygotować ścianę przed tapetowaniem – nowe wnętrza vs. stare wnętrza

Jeżeli prace będą wykonywane w nowym wnętrzu, trzeba pamiętać, że po wykończeniu budynku należy odczekać co najmniej kilka tygodni aż całość w pełni wyschnie i nabierze odpowiednich parametrów użytkowych. Podobnie ma się sprawa z suchym tynkiem, z tym, że w tym wypadku okres oczekiwania jest nieco krótszy. Wystarczy, że klej spajający poszczególne płyty będzie całkowicie suchy i możemy się zabierać do pracy. Dużą zaletą nowych budynków jest to, że zwykle ściany w nich są starannie wykonane, równe i proste, dlatego w wielu wypadkach w zupełności wystarczy wyrównanie nielicznych, płytkich niedoskonałości za pomocą gładzi. Następnie powierzchnie trzeba zeszlifować dla uzyskania idealnie równego podłoża oraz zagruntować. Kiedy już uporamy się z tymi zadaniami, możemy przejść do tapetowania. Jeżeli natomiast chodzi o stare budynki, to tutaj musimy się uzbroić w więcej cierpliwości i samozaparcia, ponieważ ściany w nich są zwykle niedoskonałe, popękane i brudne. Na początek trzeba zlokalizować wszystkie pęknięcia i wyrównać je za pomocą tynku i gładzi. Po ich zniwelowaniu i zeszlifowaniu powierzchni powinniśmy sprawdzić, czy we wnętrzu nie ma grzyba lub pleśni. Jeżeli tak, nie należy go pozostawiać samemu sobie licząc, że zakrycie tapetą rozwiąże problem, ponieważ nawet niewidoczny, będzie on negatywnie wpływał na zdrowie domowników. Do pozbycia się grzyba najlepiej sprawdzą się specjalistyczne środki, które bez trudu nabędziemy w każdym sklepie budowlanym. Dalsze etapy pracy nie różnią się specjalnie od tych wykonywanych w nowszych budynkach i sprowadzają się do zagruntowania powierzchnie i tapetowania. Więcej porad znajdziecie w poradniku: https://www.acrylputz.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/jak-przygotowac-sciane-do-tapetowania-praktyczne-porady

Leave A Response