Telewizja przemysłowa

Posted on Lut 28 2014 - 7:09pm by Alan Sikora

Systemy CCTV sprawdzą się nie tylko w banku czy sklepie ? coraz więcej ludzi decyduje się na ich montownie we własnym domu. Telewizja dozorowa w skrócie nazywana CCTV (ang. closed-circuit television) do niedawna jeszcze kojarzyła się wyłącznie ze sklepami, czy dużymi przedsiębiorstwami. Jej zadaniem było głównie „śledzenie” klientów oraz pracowników.

Oczywiście telewizja przemysłowa wciąż pełni te funkcje, ale coraz częściej służy także za uzupełnienie i wsparcie systemów alarmowych w prywatnych domach i mieszkaniach. Kamery CCTV świetnie sprawdzają się przy kontroli dużych imprez masowych, a także służą bezpieczeństwu na ulicach wielu miast. Kamery są niewielkich rozmiarów i stosunkowo łatwo się je montuje. Odpowiednio dobrane do przestrzeni, w której zostały zamontowane, gwarantują obraz dobrej jakości. Projektowaniem systemów telewizji przemysłowej i ich montażem zajmuje się wiele firm. Niektóre z nich proponują kompleksową ofertę audiowizualną (telebim, system nagłaśniający czy obsługa konferencji lub pokazów).

Elementy telewizji dozorowej

Telewizja dozorowa posiada trzy podstawowe elementy: kamerę, obiektyw oraz monitor. Istotne są także urządzenia służące do zbierania materiału filmowego z różnych kamer. Służą do tego przełączniki wizji, multipleksery oraz dzielniki ekranu. Jako że kamery nie posiadają funkcji nagrywania, konieczne jest także nabycie urządzenia zapisującego przekaz z kamery. Tradycyjnie używa się magnetowidów, jednak coraz większą popularnością cieszą się karty VCR oraz rejestratory cyfrowe. Kamery należy dobrać w zależności od miejsca przeznaczenia. Jeśli decydujemy się na monitoring zewnętrzny, kamera powinna być bardzo czuła, we wnętrzach nie ma potrzeby aż tak wysokiej czułości. Istotna jest także rozdzielczość, zwłaszcza jeśli chcemy objąć ?okiem? kamery dużą przestrzeń. Montaż systemu telewizji przemysłowej warto zlecić profesjonalistom w branży audiowizualnej.

Leave A Response