Tynk mozaikowy – jak podarować mu drugie życie

Posted on Lis 9 2018 - 12:24pm by Wiktor Dudek
renowacja tynku mozaikowego

Tynk mozaikowy to jedna z najtrwalszych i najciekawszych pod względem estetycznym opcji. Co więcej, doskonale sprawdza się zarówno we wnętrzach, jak i na elewacjach. Odpowiednio położony, dobrej jakości produkt bez trudu przetrwa długie lata nie tracąc nic ze swoich właściwości, wcześniej czy później nadchodzi jednak taki moment, kiedy to zdajemy sobie sprawę, że nadszedł czas nieco go odświeżyć. Jak zatem powinna przebiegać renowacja mozaiki? Na te i inne pytania odpowiedzą poniższe akapity.

Tynk mozaikowy – co to jest?

Tynk mozaikowy często bywa zamiennie nazywany marmolitem lub tynkiem szlachetnym. Występuje w dwóch podstawowych wariantach, jeden to połączenie naturalnego kruszywa z silikonowo-akrylową masą żywiczną, w drugim natomiast naturalne kruszywo zastąpione jest syntetycznym. Ta ostatnia kategoria dostępna jest w dużo większej gamie kolorystycznej, niestety jednak jest też nieco mniej odporna na działanie czynników zewnętrznych. Tynk mozaikowy zaliczany jest do grupy tynków cienkowarstwowych o grubości do 3 mm. Charakteryzuje się dużą trwałością i elastycznością, która decyduje o jego odporności na uszkodzenia mechaniczne. Co istotne, dzięki zawartości żywicy, nie poddaje się działaniu wody, może być więc stosowany zarówno na elewacjach, jak i w pomieszczeniach o zwiększonej wilgotności, jak kuchnia i łazienka. Świetnie sprawdza się jako forma dekoracji i wyróżnienia detali architektonicznych, takich jak gzymsy, kolumny, słupy, czy ściany wokół kominka. Może też być traktowany jako rodzaj zabezpieczenia ściany przed zniszczeniem w domach, w których są małe dzieci lub zwierzęta, ponieważ w razie zabrudzenia, można go bez obaw myć.

Renowacja tynku mozaikowego

Renowacja starej mozaiki nie jest zabiegiem skomplikowanym ani czasochłonnym, dlatego z powodzeniem możemy ją wykonać samodzielnie. W tym celu najpierw należy dokonać szacunku ewentualnych uszkodzeń czy zabrudzeń. Jeżeli mamy do czynienia jedynie z niewielkimi, powierzchniowymi zanieczyszczeniami, w zupełności powinniśmy sobie poradzić za pomocą wody z dodatkiem zwykłego detergentu. Bardziej oporne plamy możemy natomiast bez obaw doszorować szczotką, a w przypadku ścian zewnętrznych, wodą pod ciśnieniem. Jeżeli jednak na tynku pojawiły się jakieś poważniejsze, szarawe wykwity, wtedy trzeba sięgnąć po specjalistyczny preparat, jaki bez trudu dostaniemy w sklepach budowlanych. Wreszcie, po zakończeniu prac, warto zabezpieczyć odświeżoną powierzchnię impregnatem do mozaiki. Dzięki temu przywrócimy jej blask nowości i znacznie przedłużymy jej żywotność. Po więcej praktycznych informacji warto odwiedzić poradnik przygotowany przez ekspertów firmy Foveotech: https://www.foveotech.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/czyszczenie-i-renowacja-tynku-mozaikowego-poznaj-5-praktycznych-porad

Leave A Response