Jak usuwać stare powłoki lakiernicze z drewna narzędzia i preparaty do oczyszczania drewna

Posted on Lip 19 2016 - 9:40am by Alan Sikora

Drewno to jeden z najpopularniejszych materiałów wykończeniowych. Ogromną popularnością cieszą się zarówno meble drewniane, jak i podłogi, wykończenia ścian i okien. Dobrze zakonserwowane i obrobione drewno może służyć jego użytkownikom przez długie lata.

Narzędzia i preparaty do czyszczenia drewna

Drewno to materiał ponadczasowy. Jego urok może służyć domownikom przez wiele lat, a gdy meble lub wykończenie zostaną nadgryzione przez ząb czasu, z powodzeniem można drewniane elementy odnowić. Istnieje kilka metod czyszczenia drewna – ręczne, mechaniczne lub chemiczne.

 

praca z drewnem

 

W zależności od uszkodzeń na drewnianej powierzchni, jej rozległości oraz efektu, jak chcemy osiągnąć, możemy skorzystać zarówno ze środków i specjalistycznych preparatów przeznaczonych do czyszczenia drewna lub z mechanicznych narzędzi, takich jak szlifierki.

Czyszczenie powierzchni drewna

Drewno przed czyszczeniem powinno zostać dokładnie obejrzane. Istotny jest bowiem fakt, z jakiego drzewa pochodzi nasz mebel, jaka farba była na nim dotychczas kładziona i czy oraz w jaki sposób był on impregnowany. Powinniśmy wziąć pod uwagę również wiek mebla, jego konstrukcje, zdobienia oraz ogólny stan. Zwróćmy uwagę na to czym drewno było pokryte – np. woskiem, farbą, lakierem, olejem czy politurą.

Kiedy usuniemy poprzednią powłokę, która pokrywała drewno, możemy przeanalizować dalszy plan działania. Na tym etapie decydujemy, czym pokryjemy odsłonięty materiał – czy zmienimy jego kolor, czy przywrócimy naturalny stan, czy może pomalujemy farbą.

Leave A Response