Wnętrza w jasnych kolorach – wszystko co trzeba wiedzieć

Posted on Maj 7 2019 - 12:22pm by Wiktor Dudek

wnętrza w jasnych kolorach

Jasne wnętrza mają długą listę zalet. Są przyjemne w odbiorze, łatwe do utrzymania w czystości i przestronne. Stonowana jasna paleta barw sprawdza się w każdym aranżacyjnym stylu, bez względu na wielkość pomieszczenia.

Jasne kolory ścian do salonu i nie tylko

Stonowana kolorystyka dominowała we wnętrzach przez wiele sezonów. Od jakiegoś czasu w aranżacjach częściej pojawiają się intensywniejsze barwy. W nadmiarze jednak przytłaczają, dlatego powinny je łagodzić jasne kolory ścian do salonu. W miejscu wypoczynku i nieformalnych spotkań towarzyskich barwy nie mogą być  zbyt ciemne. Przedmioty o bardziej nasyconych odcieniach stanowią zdecydowaną mniejszość. W przypadku ścian taką farbą pokrywa się wnękę lub wybraną część pomieszczenia. Poza tym dominują jasne kolory we wnętrzach. Dotyczy to także kuchni, sypialni czy łazienki. Dzięki zastosowaniu stonowanych barw mieszkanie wyda się większe. Stanowią one także bezpieczne tło dla bardziej wyrazistych akcentów dekoracyjnych.

Jasne kolory wnętrz – sposób na przestronną harmonię

Wielu aranżujących zmaga się z problemem ograniczonej powierzchni. Dotyka on zwłaszcza właścicieli niewielkich mieszkań, choć nie omija posiadaczy większych domów. W tych ostatnich także zdarzają się nieustawne pomieszczenia z niewielką ilością wpadającego światła słonecznego. Im mniejsza przestrzeń do zagospodarowania, tym bardziej wskazane są jasne kolory wnętrz. Dzięki nim pomieszczenie nie będzie przytłaczało, wyda się natomiast sporo większe. Stosowanie w aranżacji spokojnych barw to zabieg polecany osobom ceniącym sobie harmonię. W ciemnych pomieszczeniach łatwiej o chaos, nadmiar dodatków czy pomieszczanie wzorów. Na jasnym tle instynktownie ogranicza się liczbę rzeczy, dążąc do utrzymania porządku. Nie bez powodu biel i szarość stanowią fundamenty stylu minimalistycznego. Wśród powodów, dla których warto stawiać na jasne kolory ścian do pokoju, warto wymienić także wrażenie świeżości. Klasyczne, ciemne wnętrza przytłaczają, często kojarząc się z nadmiernym wypełnieniem przestrzeni. Tymczasem te nowoczesne bazują na otwartym układzie pomieszczeń. Dzięki zastosowaniu jasnych odcieni i ograniczeniu dodatków wnętrze nabiera lekkości. Jest modne, ale przede wszystkim przyjazne domownikom. Mieszkańcy polskiej strefy klimatycznej powinni wzorować się na Skandynawach. W Polsce dni są co prawda dłuższe niż na dalekiej północy, ale mimo to nie zaszkodzi dodatkowo rozświetlić wnętrza swoich domów. Jasne ściany i meble to podstawa, dzięki której nawet w najdłuższe wieczory w roku będzie można wypocząć w przyjemnym otoczeniu. Więcej inspiracji znajdziecie w poradniku firmy Śnieżka: https://www.sniezka.pl/poradniki/jak-dobrac-kolor/jak-dobierac-jasne-kolory-w-zaleznosci-od-typu-i-naslonecznienia-wnetrz

Leave A Response