Wpływ wilgoci na drewno – wszystko co trzeba widzieć

Posted on Mar 9 2019 - 3:38pm by Wiktor Dudek
śnieg na drewnie

O tym, jak istotna jest wilgotność drewna dla jego wartości użytkowej słyszał chyba każdy, ale niewiele osób rozumie dokładnie, co to znaczy i, przede wszystkim, dlaczego tak się dzieje. Warto jednak, nawet nie będąc fachowcem w dziedzinie stolarstwa czy budownictwa, posiadać na ten temat przynajmniej podstawowe informacje, co pozwoli uniknąć wpadki przy okazji zakupu desek, czy też remontu. Zwłaszcza, że po bliższym przyjrzeniu się zagadnieniu, prawdą okazuje się stare, ludowe przysłowie „nie taki diabeł straszny, jak go malują”. Jaki zatem jest wpływ wilgotności na wytrzymałość drewna?

Wilgotność drewna

Świeżo pozyskana tarcica odznacza się zbyt wysoką wilgotnością, aby można ją było od razu wykorzystać, dlatego, zanim to nastąpi, powinna być ona poddana sezonowaniu. Suszenie może się odbywać na dwa sposoby. Pierwszy, naturalny, zachodzi na świeżym powietrzu i jest długotrwały, drugi, przyspieszony, ma miejsce w suszarkach komorowych z wymuszonym obiegiem powietrza o podwyższonej, regulowanej temperaturze. W tym procesie usuwana jest w pierwszej kolejności tak zwana woda wolna, która wypełnia pory drewna, a następnie woda związana znajdująca się w ścianach komórkowych. W ślad za tym procesem zachodzi kurczenie się drewna, które, jeżeli następuje zbyt szybko, powoduje rozsychanie się, pękanie i deformację desek. Dlatego też, według starej, prostej, ale ciągle aktualnej zasady, najlepiej aby suszenie przebiegało możliwie najwolniej.

Wpływ wilgotności na drewno

Aby uniknąć wypaczania drewna, najlepiej wykorzystywać deski o wilgotności zbliżonej do wilgotności równowagowej, czyli zgodnej z najczęściej występującymi parametrami w środowisku, w którym będą one eksploatowane. Warto tu podkreślić, że drewno nie tylko nie powinno być zbyt mokre, ale również przesuszone, ponieważ spowoduje to jego pękanie. I tak, posiłkując się przykładem, wilgotność drewna na meble powinna wynosić 10 %, na podłogę 6 %, a dla elementów będących w stałym kontakcie ze środowiskiem zewnętrznym, takich jak drzwi, okna czy więźba 10-15 %. Na pierwszy rzut oka może się wydawać to nieco skomplikowane i wymagające, jednak jeżeli się dostosujemy do tych zasad, otrzymamy nagrodę pod postacią nienagannie funkcjonującego, eleganckiego domu. Warto też dodać, że poruszając zagadnienie, jakim jest wpływ wilgotności drewna na wytrzymałość, trzeba wspomnieć o dwóch istotnych parametrach. Pierwszy to wilgotność techniczna, której poziom zależy od wymagań związanych z obróbką drewna, drugi natomiast to wilgotność użytkowa zależna od zastosowania oraz warunków użytkowania desek. Więcej informacji znajdziecie  poradniku: https://www.vidaron.pl/poradnik/drewno-a-zalegajacy-snieg-wplyw-skrajnej-wilgoci-na-drewno

Leave A Response