Wybór płyt kartonowo gipsowych – porady fachowca

Posted on Paź 12 2018 - 10:28am by Wiktor Dudek

Płyty kartonowo gipsowe to już standard we współczesnym budownictwie. Ten stosunkowo nowy produkt błyskawicznie podbił rynek dzięki mnogości korzystnych właściwości użytkowych, łatwości montażu oraz szerokiej gamie rodzajów, które pozwalają dość łatwo dobrać produkt do danej inwestycji.

Rodzaje płyt kartonowo gipsowych

Płyty kartonowo gipsowe to nieoceniony materiał okładzinowy, jaki sprawdzi się praktycznie w każdym pomieszczeniu. Są łatwe w montażu, można je dowolnie przycinać i nie wymagają specjalnego przygotowania podłoża, dlatego z ich zainstalowaniem może sobie poradzić nawet amator. O ile oczywiście będą odpowiednio dobrane, co, w obliczu dostępnej na rynku różnorodności produktów, wcale nie jest takie łatwe. Nawet dla fachowca. Najbardziej popularną kategorią są płyty typu A/GKB. Stosuje się je głównie w pomieszczeniach, gdzie wilgotność nie przekracza 70 %. Świetnie sprawdzą się w salonach, sypialniach, pokojach dziennych, przy budowie ścianek działowych, sufitów podwieszanych lub przy zabudowie skosów na poddaszu. W łazience i kuchni natomiast, czyli wnętrzach, gdzie warunki wymuszają bardziej odporne produkty, najlepiej postawić na płyty typu H2/GKBI. Ich rdzeń jest impregnowany środkiem hydrofobowym, dzięki czemu są odporne na działanie wilgoci nawet do 85 %. Wreszcie, w miejscach wymagających materiałów odpornych na działanie ognia i wysokich temperatur, czyli na przykład przy obudowie kominka lub konstruowaniu ognioodpornych ścianek działowych, należy zainwestować w płyty F/GKF. Dzięki dodatkowi włókna szklanego są nie poddają się one działaniu ognia, jednak nie należy ich stosować we wnętrzach wilgotnych.

Płyty kartonowo gipsowe – wymiary

Płyty kartonowo gipsowe mają najczęściej 1200 mm szerokości oraz 2000, 2400, 2600 lub 3000 mm długości. Przy dużych powierzchniach warto zdecydować się na te większe, aby do minimum ograniczyć, bądź co bądź, uciążliwą konieczność sztukowania. Analogicznie, przy bardziej ograniczonych pracach w zupełności wystarczą mniejsze. Co istotne, płyty różnią się nie tylko powierzchnią płaszczyzny, ale również grubością. Modele o grubości 6,5, czyli najcieńsze, świetnie nadają się do gięcia, co predestynuje je do zabudowy ścian łukowych. Produkty o grubości 9,5 najczęściej stosuje się do robót wykończeniowych jako suche tynki. Do budowy ścianek działowych lub wykonywania sufitów podwieszanych, najlepiej nadają się płyty o grubości 12,5. Wreszcie, jeżeli zależy nam na jak najlepszych parametrach, w tym na izolacji akustycznej, powinniśmy postawić na płyty kartonowo gipsowe o grubości 15 mm. Więcej praktycznych informacji znajdziecie w poradniku pod adresem: https://www.acrylputz.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/rodzaje-plyt-kartonowogipsowych-kompletny-poradnik

Leave A Response