Charakterystyka stylu prowansalskiego we wnętrzach

Posted on Cze 12 2016 - 5:47pm by Wiktor Dudek

Jeśli jest potrzeba na zmiany w swoim domu, dobrym rozwiązaniem jest wprowadzenie stylu prowansalskiego. Takie wnętrza charakteryzują się pełnią uroku. Wraz z nadejściem wiosny sielski styl prowansalski co roku pojawia się na stronach magazynów wnętrzarskich. Wnętrza i styl prowansalski kojarzą się głównie ze słońcem, zapachem lawendy, wakacjami i również klimatem, w którym odczuwa się szczęście.

STYL PROWANSALSKI WE WNĘTRZACH

Prowansalski mas (kamienny dom) cechuje to, że jest kolorowy. Takie też są wnętrza w stylu prowansalskim. Ściany są często przecierane wapnem, ponieważ wtedy jaśnieją oraz zyskują ciekawą fakturę. Podłogi wyłożone są rudą terakotą albo kamieniem, by chroniły przed upałem.

 

kuchnia w stylu prowansalskim

 

Styl prowansalski to przede wszystkim okazja do oryginalnego udekorowania ścian w mieszkaniu lub domu.

MEBLE

Wszelkie aranżacje wnętrz z wykorzystaniem stylu prowansalskiego posiadają przecierane meble. Domowe sprzęty z drewna owocowego lub orzechowego często zdobi się delikatnymi rzeźbieniami z motywami taki mi jak: kłosy, owoce, a także kwiaty. Zazwyczaj maluje się je są na żółto, zielono, niebiesko. Przecierany kolor jest stu procentowo naturalny, wynika z wieloletniego używania mebla. Krzesła i kanapy z kutego żelaza, zazwyczaj uchodzące za meble ogrodowe, tam rezydują w salonie.

DEKORACJE

Aranżacje wnętrz w stylu prowansalskim cechują wszelkie dekoracje. Używa się do tego bardzo często tkanin typu kretony, żakardy, które są w barwach charakterystycznych dla tego regionu. Są to odcienie żółcieniu, oranżu, kobaltowych błękitach i zieleni. W takich samych kolorach można spotkać miejscową ceramikę, najpiękniejsza pochodzi z Moustiers. Warto także znać i pamiętać prowansalskie motywy zdobnicze, czyli lawendę, oliwkę i cykady. Są to kluczowe motywy ozdobne we wnętrzach w stylu prowansalskim.

WNĘTRZA

Dzienny pokój w tym stylu to bardzo często malownicza zbieranina różnorakich sprzętów. Nawet współczesną kuchnię można urządzić dokładnie w stylu prowansalskim. Ściany w takiej kuchni powinny być tynkowane na biało, natomiast posadzkę dobrze jest wyłożyć terakotą. Charakterystyczne również dla wnętrz prowansalskich są krzesła z wyplatanym siedziskiem.

Leave A Response