Charakterystyka systemów przeciwpożarowych

Posted on Mar 28 2014 - 3:38pm by Piotr Sychniak

Każdy człowiek stara się chronić siebie, swoich bliskich i swój dobytek najlepiej, jak potrafi. Niestety w życiu zdarzają się takie przypadki, na które nie mamy wpływu i przed którymi człowiek nie jest w stanie całkowicie się ochronić. Technika jednak idzie z pomocą, i choć nie umożliwia ona całkowitego wyeliminowania niebezpieczeństwa, to pozwala jednak na jego minimalizację. Idealnym przykładem może być pożar- czasem mimo niezwykle szczególnej ostrożności i dbałości o bezpieczeństwo, pożar po prostu wybucha, a my sami nie możemy tego zdarzenia ani uniknąć ani mu zapobiec. Dlatego też w wielu budynkach pojawiają się systemy przeciwpożarowe.

O systemach przeciwpożarowych

system-sygnalizacji-pozarowejTakie systemy mogą mieć zróżnicowaną formę i różny stopień zaawansowania technicznego, wszystkie one jednak mają jeden wspólny cel- wykrycie i wczesne zaalarmowanie użytkowników budynku o tym, że istnieje zagrożenie pożaru. W jaki sposób? Najczęściej działanie systemów przeciwpożarowych oparte jest o tak zwane czujniki dymu, które alarmują za pomocą sygnałów dźwiękowych a nieraz również i świetlnych o tym, że istnieje zagrożenie pożarowe. Czasem systemy przeciwpożarowe wyposażone są również mechanizmy, przypominające nieco prysznice- kiedy się uruchamiają, słyszymy nie tylko alarm, ale również zaczyna lecieć woda, która ma ugasić źródło pożaru. Takie mechanizmy jednak wykorzystywane są raczej w budynkach publicznych niż w publicznych domach, a wielu ludzi rezygnuje z nich całkowicie.

Centrale przeciwpożarowe

Bardziej nowoczesne systemy przeciwpożarowe, tak zwane centrale przeciwpożarowe, są w stanie zaalarmować również odpowiednie służby. Trzeba więc przyznać, że technika z pewnością pozwala minimalizować ryzyko, związane z pożarem, jak również zmniejszać szkody materialne, które zwykle bywają ogromne. Czasem mija sporo czasu, nim ktoś zauważy, że dzieje się coś złego, i drugie tyle, nim ktoś wezwie odpowiednie służby ratunkowe. Tymczasem zaś systemy przeciwpożarowe działają natychmiast i pozwalają chronić nie tylko dobytek, ale również zdrowie i życie ludzkie.

Więcej na temat systemów sygnalizacji przecipożarowej przeczytasz na stronie firmy ASD – http://www.asd.pl/systemy-p-poz

Leave A Response