Kolorowe pierwsze wrażenie

Posted on Lip 30 2017 - 8:28am by Wiktor Dudek

Z wyborem koloru elewacji, jest jak z kolorami w mieszkaniu. Ważne, by współgrały zarówno z naszą osobowością, jak i krajobrazem. By podkreślały unikalny klimat domu. Odpowiednie zestawienia barwne zapewnią piękny efekt finalny. Możemy poradzić się fachowców, przewertować czasopisma branżowe czy strony internetowe. Należy pamiętać, że elewacja zdefiniuje charakter domu. Dlatego ważne jest, by nie dać się porwać twórczej fantazji. Wskazany jest umiar i stonowane barwy. Same w sobie nienachalne, będą doskonałym uzupełnieniem stylistyki domu.

Dom parterowy – niemała rzecz

Zasady doboru koloru elewacji są podobne jak w przypadku kolorów wnętrz. Można także zastosować podobne triki, które optycznie zmienią wygląd i gabaryty budynku. Jako, że jest to dom parterowy, czyli siłą rzeczy niski, warto zastosować, pionowe pasy w delikatnych wstawkach. Mogą być innego koloru albo wykonane z innego materiału, np. kamienia elewacyjnego. Taki zabieg pozwoli wysmuklić wizualnie dom.

Elewacyjne zestawienia

Domy parterowe o bryłowej, prostej konstrukcji pozwalają na użycie ciekawych zestawień barwnych. Dają większą możliwość łączenia kolorów i materiałów wykończeniowych, stosowanych w aranżacji elewacji. Sprawdzą się tu panele z naturalnego drewna. Kiedy zestawimy je z jasnymi ścianami, złamanymi odcieniami szarości, uzyskamy wrażenie przytulności nawet w pierwotnie surowym i geometrycznym formom. Na decyzję odnośnie wyboru określonej barwy dla elewacji domu składa się zarówno krajobraz, w jakim osadzony jest dom, ale także lokalizacja i najbliższe sąsiedztwo.

Elewacja w służbie spójności

Jeśli mamy do czynienia z domem wolnostojącym na łące, z bezkresem pól i trawy, możemy pokusić się o niepohamowaną wenę twórczą. Jeśli, natomiast dom usytuowany jest na osiedlu podobnych konstrukcyjnie domów, musimy starać się wtopić naszą budową w panujący tam styl.

W otoczeniu małych, białych domków z ciemnym pokryciem dachowym, nasz nie powinien wyróżniać się czerwonym dachem i jaskrawozielonymi ścianami. Wówczas lepiej zdecydujmy się na elewację w tonacji off – white, zmieszanej z błękitem czy szarością. Architektoniczna spójność osiedla nie zostanie zachwiana, a nasze relacje z sąsiadami będą poprawne.

Dużo praktycznych porad dotyczących elewacji domu parterowego czeka również w poradniku marki FoveoTech: https://www.foveotech.pl/zainspiruj-sie/porady-kolorystyczne/4-ciekawe-pomysly-na-elewacje-domu-parterowego.

Leave A Response