Rola rejestratorów w systemach przeciwpożarowych

Posted on Mar 28 2014 - 3:44pm by Piotr Sychniak

W ostatnim czasie bardzo dynamicznie wzrasta popyta na systemy przeciwpożarowe. Nic dziwnego- przyczyny wybuchu pożaru bywają bardzo różne i nie zawsze zależne są od człowieka, a ponieważ pożar to zawsze ogromna tragedia, każdy z nas pragnie skutecznie się chronić przed nią.

Systemy przeciwpożarowe, jakie pojawiają się obecnie na rynku, są coraz bardziej zróżnicowane- co to oznacza?

Budowa systemów przeciwpożarowych

Głównie chodzi o stopień ich zaawansowania technicznego- są one coraz bardziej skuteczne i coraz „inteligentniejsze”, bo coraz częściej używa się tegoż przymiotnika w określeniu do nowości technicznych. Nie trzeba nikomu udowadniać, iż systemy przeciwpożarowe skutecznie zabezpieczają i zmniejszają ryzyko wystąpienia pożaru, mało tego, minimalizują również straty materialne, jakie zwykle wiążą się z pożarem. Współczesne systemy przeciwpożarowe składają się z centrali oraz z czujek, a coraz częściej w ich skład wchodzą również rejestratory. Dlaczego systemy przeciwpożarowe są tak skuteczne? Odpowiedź jest bardzo prosta- wykrywają one ryzyko pożaru niemal natychmiast po jego wystąpieniu, a żeby to przybliżyć, przyjrzymy się kolejnym etapom powstawania pożaru.

Fazy powstawania pożaru a rejestratory

Na początku pojawia się dym, który nieraz bywa nawet niewidoczny dla oczu. Ale jest on wykrywany przez rejestratory dymu, które natychmiast wszczynają alarm. Drugą fazą jest zagęszczenie dymu, co również wykrywają odpowiednie rejestratory, nazywane również czujkami. Kolejną fazą jest pojawienie się ognia i zwykle dopiero po jego rozprzestrzenieniu się człowiek zauważa pożar. Jak widać, systemy przeciwpożarowe, dzięki inteligentnym i odpowiednio rozmieszczonym rejestratorom, pozwalają wykryć pożar już w początkowej jego fazie, znacznie wcześniej niż mógłby go wykryć człowiek. Nie trzeba chyba przy tym udowadniać, że odpowiednio wcześnie wykryte zagrożenie, można nawet całkowicie wyeliminować, zapobiegając przy tym powstanie pożaru. Pozwala również na znaczące obniżenie strat materialnych, a nawet na uratowanie życia czy zdrowia osób, które akurat znajdują się w budynku.

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na temat roli rejestratorów w systemach alarmowych, zajrzyj na stronę: http://www.asd.pl/rejestratory-ip

Leave A Response