Styl skandynawski w oświetleniu

Posted on Mar 2 2016 - 9:59am by Piotr Sychniak

Warunkiem efektywnego oświetlenia pomieszczenia jest zazwyczaj prostota, a inaczej mówiąc minimalizm. Styl skandynawski w technikach oświetleniowych przyjmuje się bardzo dobrze. Skandynawowie to ludzie, którym brakuje słońca praktycznie przez cały rok. Przez to tworzą wszystkie aspekty aranżacji w taki sposób, aby nadać wnętrzom jasności, pełności, większej przejrzystości. Takie założenia w Polsce sprawdzają się idealnie. Mamy bowiem zbliżone warunki pogodowe.

Potencjał stylu skandynawskiego

oswietlenie sztuczneTam, gdzie brakuje światła, stosuje się praktycznie zawsze przewagę białej kolorystyki w pomieszczeniach. Łączy się białą kolorystykę z żarówkami zmiękczającymi oświetlenie. Dzięki temu uzyskujesz nastrój, jakbyś przebywał w pomieszczeniu, przez które przenikają cały czas intensywne promienie słoneczne.

Skandynawowie bardzo lubią kontrasty, czyli białe żarówki i kolorowe abażury. Podobnie jest w aspekcie barw stosowanych w wykończeniu wnętrza. W stylu skandynawskim ceni się niezwykle naturalne projekty lamp. Nie należy także zabezpieczać okien firankami ani dodatkowymi żaluzjami. Im więcej oświetlenia naturalnego w stylu skandynawskim, tym lepiej z punktu widzenia domowników.

Oświetlenie sztuczne przeciwko depresjom sezonowym

Lampy skandynawskie możesz znaleźć w wielu odsłonach. Nie musisz od razu wybierać pojedynczej żarówki w lampie, ale skonfigurować w jednym projekcie kilka rozwiązań oświetleniowych, zazwyczaj energooszczędnych. Wiszące lampy z bardzo dużymi, szerokimi kloszami to właśnie wyróżnik skandynawskiego stylu oświetlenia. Niektórzy ludzie umieszczają obok siebie kilka takich lamp. W ten sposób zyskują oryginalny wystrój i intensywne warunki oświetlenia. To bardzo dobre podejście, ponieważ długoterminowo ogranicza sezonowe depresje, występujące głównie w sezonie zimowym. Skandynawowie lubią również lampy stojące, nocne i punktowe techniki oświetlenia. Uważaj jednak, aby nie narażać się na większe koszty instalacji. Mleczne żarówki w każdym przypadku sprawdzą się najlepiej.

Leave A Response